Oficiální stránky Symbolic Festu

5 otázek pro headlinera: SINISTER!

Sinister

SINISTER – co písmeno, to kult. Letos tahle parta kolem Aada Kloosterwaada oslaví neuvěřitelných 34 let na scéně. Za tu dobu kapela stihla vydat 14 dlouhohrajících desek, z nichž minimálně první tři mohou být považovány za něco, jako „pilíře žánru“. V jejich historii byste nenašli ani jeden moment „stylového zaváhání“. Právě čistota projevu a věrnost Death Metalu dělá ze SINISTER kapelu, před kterou je čest se poklonit. Příležitost budeme mít na konci června v Topolné u Uherského Hradiště na festivalu SYMBOLIC. Je nám ctí … přivítat bestii ověnčenou tulipány smrti. 

SINISTER – kapela, jenž tvoří základní stavební kámen Evropského Death Metalu. Sice s obměnami sestavy, sice již s trochu jiným výrazivem – přesto tato stálice funguje na scéně již více než 34 let. Neexistuje na světě fanoušek Death Metalu, který by okamžitě nerozklíčoval vaše logo. Jaký je to pocit vědět, že jste jako kapela vlastně byli u všeho podstatného, co se na scéně za posledních 30 let dělo?
Samozřejmě je skvělé, že jsme jako kapela mohli růst a že na nás stále záleží. Jsme vděční, že to můžeme dělat a že i přes změny v sestavě deathmetalový oheň nikdy neuhasl. Death metal hrajeme, protože nás to samotné baví a nemáme žádné ambice rockových hvězd, takže se držíme nohama na zemi a děláme jen to, co nás baví. To je asi důvod, proč kapela má tuto roli na scéně už tak dlouho. Lidé na scéně mají rádi upřímnost a hudbu, která je dělaná srdcem a duší.

Holandsko (Nizozemí) bylo vždy zemí, v které se dařilo Death Metalu. Řekl bych, že ve své době jste měli snad nejsilnější scénu v Evropě (ASPHYX, GOREFEST, PESTILENCE, SEVERE TORTURE, HOUWITSER, JUDGEMENT DAY, ALTAR, THANATOS, BEYOND BELIEF, PENTACLE, BURIAL, HAIL OF BULLETS, PLEURISY, GOD DETHRONED, PHLEBOTOMIZED, CEREMONY, DEAD HEAD, INHUME… atd.). Jak si tohle vysvětluješ? Čím jste byli tak zvláštní? A také by mě zajímalo, čím si vysvětluješ to, že spousta z těchto kapel stále funguje, vydává alba a těší se přízni fanoušků?
V Nizozemsku panuje docela dobré klima, pokud jde o rozvoj talentů. Součástí nizozemské mentality je pravděpodobně i to, že se vždy díváme dopředu a objevujeme nové věci. Chceme být první i v objevování extrémní hudby. Nizozemsko si v osmdesátých letech vybudovalo obrovskou undergroundovou scénu, pokud jde o extrémní metal. To spolu s dobrými možnostmi, jako jsou hudební školy, infrastruktura a možnostmi chodit do zkušebny s přáteli znamenalo, že se zmíněné kapely mohly velmi brzy rozvinout. Nyní je vidět, že roztříštěnost hudební scény a někdy i touha po rychlém úspěchu si s mladými kapelami zahrává. Chtějí do roka dosáhnout toho samého, co „velcí kluci“, a když se jim to nepodaří, zmizí mezi obrovským množstvím kapel. Kromě zábavy to znamená i odhodlání a to, že to děláte opravdu od srdce, jinak se tam nedostanete.

Chystáte se na SYMBOLIC festival. V Čechách jste, coby kapela, vždy byli jako doma. Těšíte se zde neuvěřitelné přízni a to díky velmi častému hraní. Vím, že se vám zde hraje dobře (aby také ne, když se Vám vždy dostává vřelé odezvy). Náš festival je znám tím, že na své pódium zve legendy žánru a do hlediště letité fanoušky, kteří rádi vzpomínají na 90. léta. Otázka se tedy nabízí : chystáte se během svého setu přehrát nějaké skladby z prvních tří legendárních desek „Cross the Styx“, „Diabolical Summoning“ či „Hate“?
Díky za ta vřelá slova. Je pravda, že v České republice a okolních zemích máme dobrou fanouškovskou základnu. Vždy se snažíme hrát průřez všemi alby, samozřejmě hrajeme nejvíce skladeb z těch, které máme nejraději. Vždycky hrajeme dvě nebo tři skladby z prvních alb. Na jednu stranu jsou to skvělé skladby, na druhou stranu jsme také trochu zavázáni našemu statusu. Konečný setlist obvykle sestavujeme několik dní předem.

Když jsme tak u vašeho setlistu. Na kontě máte neuvěřitelných 14 dlouhohrajících desek. Je těžké vybrat z tolika skladeb těch pár nejlepších, abyste se vtěsnali do času, který vám vyměřují pořadatelé? Dohadujete se na zkouškách, které skladby zařadit a které naopak upozadnit? Máš ty nějaké své favority, kteří naopak ostatní spoluhráči odmítají hrát?
Máme řadu skladeb, které neustále zkoušíme a z nichž si můžeme vybírat. Jak už bylo řečeno, je to tak trochu průřez naší diskografií. Nikdy však nebudeme schopni uspokojit všechny na 100 %. Staré nebo nové fanoušky, to je rozdíl. Staří fanoušci chtějí slyšet „Cross the Styx“, no a pak je tu další velmi početná skupina nových fanoušků, kteří znají jen nejnovější desky. Snažíme se nabídnout všechno. Máme v úmyslu přidat do setu více starých skladeb. Zároveň však vyjde nové album, takže je čím dál větší výzva složit set, který uspokojí všechny. Řekněme, že je to „delikátní“ problém.

Teď mě tak napadlo: předpokládám, že jste (stejně jako my) velkými fanoušky českého piva. Vyrážíte po odehraném koncertě mezi fanoušky připít si s nimi a prohodit pár slov o metalu, nebo se raději straníte těmto radovánkám? Ať tak či onak, těšíme se na vaši show a děkujeme za zodpovězení těchto „pěti otázek pro headlinera“.
Kromě hraní si také rádi užijeme večer a vypijeme nějaké to pivo. Určitě se uvidíme před koncertem i po něm, rádi se podíváme i na jiné kapely a pokecáme s ostatními metalovými fanoušky. Nenecháme si vzít příležitost užít si skvělý večer. Takže naviděnou!! Děkujeme za Váš zájem a rozhovor! Na zdraví..SINISTER, Toep & Aad.

Dejvy


Facebook Twitter Instagram Shop Vstupenky Potvrzené kapely