Oficiální stránky Symbolic Festu

5 otázek pro headlinera: WOMBBATH!

Wombbath

Je to opravdu dlouho, co jsme naposledy položili některému z našich headlinerů oněch pět otázek, které poodkryjí (alespoň z malé části) něco z kapelní kuchyně a vyvedou fanoušky z informačního vákua někam, kde se můžou alespoň z části „nadechnout“. Jednou z nejzajímavějších kapel na chystaném SYMBOLICu (je alespoň pro mě) švédské komando WOMBBATH, působící na scéně s „malou“, bezmála dvacetitiletou přestávkou od roku 1990. Jejich debut „Internal Caustic Torments“ z roku 1993 považuji za pilíř nejenom své sbírky, ale za něco, co formovalo celou švédskou Death Metalovou scénu. Je nám opravdu velkou ctí, že budeme opět (jako v případě dalších kapel v minulosti) první, kdo českému publiku představí tuto dnes již legendu. Dámy a pánové… WOMBBATH z lůna země, jež dala světu nejedno opravdu zvučné jméno z ranku kovu smrti.


Vznik 1988 ještě pod jiným názvem – od roku 1990 však už jako WOMBBATH. Zeptám se tě Jonny, kdy ty jsi zaregistroval (předpokládám jako fanoušek) tvojí současnou kapelu? Přeci jen jsi nastoupil do sestavy až v roce 2014, tedy ihned po bezmála dvacetileté pauze, kterou si kapela od roku 1995 dopřávala. Mám za to, že WOMBBATH museli být po desce „Internal Caustic Torments“ z roku 1993 bráni za legendu žánru. Je mi jasné, že věhlasu známějších švédských kapel nedosáhli, přesto se vždy na scéně nacházeli fanoušci, kteří naopak vyhledávali ony méně známější (přesto stejně kvalitní) spolky.
O WOMBBATH jsem se dozvěděl od kamaráda, který mi nahrál mix kazetu s WOMBBATH, DEICIDE, MALEVOLENT CREATION a MONSTROSITY. Byl jsem jejich fanouškem od prvního riffu. Myslím, že kdyby se věci měly jinak, kdyby například nahrávali v jiném studiu, byli by  WOMBBATH mnohem větší jméno.

Výraz Death Metalu se od 90tých let dost změnil. I váš výraz je již jiný než v oněch devadesátých letech. Člověk by to přikládal na účet změnám sestavy – ve vašich řadách ovšem stále působí zakládající kytarista Hakan Stuvemark. Jak vnímá on tento proces a jak ho vidíš ty z pozice někoho kdo si v řadách WOMBBATH kroutí už taky nějaký osmý rok?
Upřímně řečeno, nemyslím si, že by to mělo cokoli společného se změnami v sestavě. Na prvním „comebackovém“ albu „Downfall Rising“ napsal všechny skladby Håkan. A to je asi album, které je ze všech, které jsme od té doby udělali, nejdál od „Internal Caustic Torment“. Je to všechno o tom, co nás v okamžiku skládání inspiruje. S posledním albem „Agma“ jsme se dostali daleko mimo rámec death metalu, přesto je to pro mě album, které se nejvíce podobá „ICT“. 

Jako kapela jste dost známí množstvím kapel, ve kterých účinkujete. Výčet toho, čím jste si coby pětice prošli, by byl skoro nekonečný. Ty momentálně hraješ třeba ve znovuobnovených MASSACRE či HEADS FOR THE DEAD… Hakanovo portfolio také není vůbec skromné, stejně jako Jona či Matta – co pro vás znamená hudba? Co vás žene stále dopředu a nutí vás to věnovat čas metalové hudbě?
Hudba je pro mě vším, je to moje největší životní vášeň, které jsem se rozhodl zasvětit svůj život. Je jen málo věcí, které se vyrovnají tomu, když složíš skladbu a cítíš, že je to prostě správně. Možná by se to mělo jmenovat nějak jako „Kompulzivní hudební tvůrčí porucha“ nebo “ Syndrom Rogga Johanssona“, haha. Co se týče mě a Håkana, budeme dělat hudbu až do smrti. A pokud to budeme moci dělat s lidmi, jako jsou Jon, Matt a Thomas, pak bude život skvělý. 

Mám za to, že vaše vystoupení na SYMBOLIC festu bude zároveň i vaše premiéra u nás v České republice. Máte alespoň nějaké reference od ostatních kapel o tom, jací jsou u nás fanoušci? Jste ve spojení s někým z České republiky a narazil jsi coby fanoušek na nějakou kapelu z Čech nebo Slovenska?
Je to tak. V Praze jsem žil něco málo přes rok a byl jsem častým návštěvníkem klubu Exit-Us a festivalů Obscene Extreme a Brutal Assault, takže mám dobrou představu, jak to tam bude vypadat. O to víc se těším, až si v Čechách zahraju.

Poslední otázka: Na co se coby fanoušci můžeme těšit? Čeho se nám od vás dostane? Předpokládám, že budete chtít propagovat novou desku, přesto dojde i na vzpomínky, tedy… zabrousíte ve svém setu i ke skladbám, které mají fousy skoro stejně tak dlouhé jakými disponuješ ty? 🙂
Snažíme se, aby se v něm rovnoměrně střídaly staré skladby, novější skladby a některé skladby z našeho posledního alba. Haha, no, vlastně jsem si teď vousy docela zkrátil, takže už nemám nejdelší vousy v metalu. Ale zase si je nechávám růst, takže než se nadějete, získám zpátky svůj titul, hahahaha. 


Facebook Twitter Instagram Shop Vstupenky Potvrzené kapely

Dejvy