Oficiální stránky Symbolic Festu

Martin Schulman, Demonical: Trendy mají tendenci přispívat kvantitě namísto kvality.

Demonical

Jsou kapely, které doslova definují daný hudební styl. Jednou z těch „vyvolených“ jsou švédští DEMONICAL. Jedná se sice o kapelu, které ujel první, druhý a možná i ten třetí vlak jenž zosobňovali konec 80. a také začátek a konec 90. let… ovšem i tak parta kolem zakládajících členů Martina a Ronnieho (oba ex CENTINEX) dokázala za posledních dvacet let vystoupat až mezi elitu švédského Death Metalu. ANO, bez přehánění dnes díky trpělivé práci mohou DEMONICAL profitovat ze svého postavení. Desku od desky se zlepšovali a to jak muzikantsky, tak skladatelsky. Poslední řadovka „Chaos Manifesto“ toho budiž jasným důkazem. Jsme hrdí, že tuto partu budeme moci v létě přivítat na našem podiu… a hrdí, že Vám jí prostřednictvím krátkého rozhovoru můžeme představit už teď.

Odpovídal Martin Schulman (basák, zakládající člen a hlavní skladatel Demonical)

Stává se za posledních pár let takovou tradicí, že se u nás v Čechách alespoň jednou za rok objevíte. Jako kapela nehrajete přes rok více než omezený počet koncertů a spíše vyrážíte na turné (jako třeba teď na konci roku 2019 do Jižní Ameriky). V roce 2019 jste však u nás nehráli – těšíte se na návrat do Čech, kde máte (dle toho co jsem mohl na vlastní oči zjistit) silnou fanouškovskou základnu?
V Čechách jsme hráli celkem pravidelně a pokaždé jsme tam měli velký ohlas, proto se tam vracíme tak často, jak jen můžeme. Každý rok se snažíme cestovat co nejvíc, ale nepřijímáme každé turné či nabídku, jsme trochu vybíraví. Dáváme přednost tomu, abychom každoročně udělali jedno až dvě dobré turné, místo čtyř špatných… víš, co tím myslím?! V každém případě se opravdu těšíme na to, že si zahrajeme na Symbolicu, jelikož jsme o Vašem festivalu slyšeli mnoho skvělých věcí!

Jste klasickými představiteli tzv. „Švédské školy“. Tento styl si roky drží stabilní přízeň u fanoušků po celém světě. Pociťujete stejně jako já, že je o tento styl (stejně jako o Vás jako kapelu a Vaše nahrávky) v posledních letech větší zájem? Opustili jste křídla Vašeho dlouholetého partnera v podobě CYCLONE EMPIRE a odešli k AGONIA records. Ti pod sebou mají i CENTINEX, se kterými jste personálně i historicky spjatí. Přesto mi to přijde, že k Vašemu stylu se více hodí Vaše minulá firma.
Myslím, že v posledních několika letech popularita „Švédského (old-schoolového) stylu“ rostla. Nyní je mnohem populárnější než v letech 2006-2007, kdy jsme kapelu zakládali a to je pro nás samozřejmě skvělé. Doufám však, že se tento styl nestane novým „trendem“ nebo něčím takovým, jakmile se to stane trendem nebo módou, scéna začne být přeplněna ne-tak úplně dobrými kapelami. Trendy mají tendenci přispívat kvantitě namísto kvality.
Pokud jde o label. Naši dohodu s Cyclone Empire jsme splnili – dokonce jsme ji rozšířili o jedno album, protože původní smlouva byla jen na 3 alba. Po vydání poslední nahrávky („Darkness Unbound“ v roce 2013) jsme ale cítili, že je čas na změnu. Když se ohlédneme zpět, jsme si jisti, že to byl správný krok. Jakmile jsme je opustili, label za sebou v podstatě zavřel dveře, po mnoho let už nevydali žádné album. Agonia Records se o nás zajímali už několik let a my jsme měli pocit, že pro nás mohou udělat mnoho dobrého, což taky udělali, takže jsme s momentální situací velmi spokojeni.

Určitě jsem se chtěl v tomto mini rozhovoru dotknout i Vaší poslední desky „Chaos Manifesto“. Pro mě osobně se jedná o nejlepší nahrávku roku 2018, tedy… zaujala v mém osobním žebříčku první místo v oblíbenosti.  Líbí se mi jakým stylem stavíte své songy – nebojíte se jednoduchých nápěvů a refrénů. To není v tomto stylu MOC obvyklé. Cítíte a berete „Chaos Manifesto“ také jako Váš dosavadní skladatelský vrchol? Jaké jste vlastně zaznamenali na desku ohlasy? Také musím zmínit, že skladby z tohoto opusu zní (díky svému tahu na bránu) až neuvěřitelně drtivě naživo.
Díky za tato vřelá slova, velmi si jich vážíme! Ano, my jsme s albem také velmi spokojeni, vše vyšlo tak, jak jsme chtěli a velmi dobře to reprezentuje DEMONICAL. Kapela byla vždy, nebo alespoň v posledních letech, o míchání brutality, melodií a „chytlavých“ nápěvů a myslíme si, že se nám to na „Chaos Manifesto“ všechno podařilo. Myslím, že album stále zůstává brutální a má klasický Švédský old-schoolový zvuk, ale smíchán s více melodickými prvky a dalšími věcmi. Když skládám hudbu, zakomponuji prvky ze všech věcí, které se mi líbí, například mám opravdu rád heavy metal z 80. let, možná to je důvod, proč naše věci zní docela různorodě… nyní jsme ve fázi předprodukce dalšího alba a to bude ve stejném duchu jako „Chaos Manifesto“. Jen lepší, samozřejmě hahaha!

Poslední zprávy hovoří o tom, že vaše řady (po dvou letech a poslední desce) opustil zpěvák Alexander Hogbom a náhradu jste si našli v Christopherovi Saterdalovi. To už je pokud se nemýlím páté hrdlo, které je spjaté s kariérou DEMONICAL. Čím to, že odchází tak vynikající hlasy? Přeci jen, hlas je jeden z nejmarkantnějších střípků celé kapelní mozaiky.
Ano, to je pravda. Alexander nás opustil koncem roku 2019. Byl to třetí zpěvák v kapele, takže Chris, náš nový frontman, je čtvrtý. Alexander byl však první, kdo odešel na vlastní žádost. Předchozí dva zpěváci byli z kapely vyhozeni. Existuje několik důvodů, proč se Alexander rozhodl odejít, ale má to hlavně co do činění s jeho rodinnou a prací. Oznámil nám to již na jaře 2019, takže jsme to už nějakou dobu věděli, než to bylo veřejně oznámeno. Rovněž bylo dohodnuto, že Alex odzpívá již domluvené akce, takže jsme se všichni snažili situaci zvládnout co nejprofesionálněji. Celé léto jsme zkoušeli nové zpěváky a dali jsme si opravdu na čas, protože bylo důležité najít tu správnou osobu, která bude fungovat jak na pódiu, tak i mimo něj. Myslím, že Chris do kapely pasuje opravdu dobře, je velmi talentovaný a profesionální, proto jsem si jist, že se dobře postará o pochodeň zpěváků DEMONICAL. Před několika týdny s námi odjel Brazilské turné a všechno fungovalo perfektně, takže budoucnost je zářná.

Za svou více než dvacetiletou kariéru máte na kontě 5 dlouhohrajících alb, 3 splity, jedno „ípko“ a jedno demo. To už je slušná porce materiálu, ze kterého se dají vybírat skladby do setlistu.  Na co se v létě v Topolné můžeme těšit? Na průřez a nějaké novinky? Nebo hodláte přehrávat jen určitý úsek Vaší kariéry? Díky za rozhovor a v létě na SYMBOLICu naviděnou.
Kapela vznikla v roce 2006, takže to ještě není 20 let… Ale množství vydaných nahrávek je správné. Náš živý set se skládá v podstatě ze všech alb, takže jsem si jistý, že uslyšíte největší hity a materiál z většiny našich nahrávek. Uvidíme, ještě jsme o tom nepřemýšleli…Ale nepochybuji o tom, že to bude vražedná show a na festival se opravdu těšíme!

Martin Schulman

Dejvy


Facebook Twitter Instagram Shop Vstupenky Potvrzené kapely